Tinklaraščio navigacija

Naujausi įrašai

Tinklaraščio žymės

Sėjos laiko pasirinkimas

991 Peržiūros
 

Tinkamas sėklų sėjos laikas yra labai svarbus sėkmingam daigų auginimui ir geresniam derliui. Štai kelios priežastys, kodėl svarbu laikytis optimalių sėjos datų:

Klimato / aplinkos sąlygos

Sėklos geriausiai dygsta ir daigai geriausiai vystosi, esant tam tikroms temperatūros ir apšvietimo sąlygoms. Sėjant netinkamu laiku, gali pritrūkti šilumos ir šviesos, o tai gali neigiamai paveikti sėklų dygimą ir augalų / daigų vystymąsi.

Augimo laikotarpio trukmė

Skirtingų rūšių / veislių augalams reikia skirtingos vegetacijos trukmės, kad juos būtų galima persodinti į šiltnamį arba lauką. Pasėjus sėklas per anksti, gali ateiti laikas persodinti daigus į šiltnamį arba lauką, tačiau sąlygos tam (pavyzdžiui, oro ar dirvožemio temperatūra, ar kt.) dėl per ankstaus pasėjimo gali būti dar netinkamos persodinimui.

Optimalaus vystymosi palaikymas / laikotarpis

Pasirinkus tinkamą sėjos datą, daigai gauna pakankamai šviesos, šilumos ir maistinių medžiagų, kad galėtų tinkamai vystytis. Pasirinkti tinkamą sėjos laiką ypač svarbu vietovėse, kuriose vegetacijos / augimo sezonas yra trumpas.

Apsauga nuo šalnų

Sėjant sėklas per anksti, gali kilti šalnų pavojus, kuris gali turėti neigiamos įtakos daigų išgyvenimui. Geriau sulaukti šiek tiek vėlesnio derliaus, nei perskubant turėti nušalusius daigus ir, galiausiai, galbūt visai neturėti jokio derliaus.

Kenkėjų ir ligų kontrolė

Kenkėjų aktyvumas ir augalų ligos skirtingais metų laikais skiriasi. Tinkamo sėjos laiko parinkimas gali padėti išvengti didžiausio kenkėjų ir ligų aktyvumo. Tinkamai pasirinkus ir laikantis optimalių sėjos datų, daigai išauga sveikesni ir stiprūs bei labiau atsparūs ligoms ir kenkėjams, o tai savo ruožtu daro teigiamą poveikį sėkmingam augalų perkėlimui į atvirą gruntą ir užtikrina gerą derlių.


Kaip nustatyti optimalią sėjos datą?

Sėklų sėjos datos apskaičiavimas priklauso nuo keleto veiksnių, pavyzdžiui, nuo augalo rūšies / veislės, klimato sąlygų Jūsų vietovėje ir numatomos paskutinės šalnos datos. Pateikiame veiksmus, kurie padės Jums nustatyti optimalią sėjos datą:

Nustatykite paskutinių šalnų datą

Prisiminkite ir atidžiai išnagrinėkite savo regiono klimato duomenis, o dar geriau - veskite užrašus tam, kad nustatytumėte, kada paprastai baigiasi šalnos arba kai šalnų rizika tampa maža Jūsų gyvenamojoje vietovėje. Pavyzdžiui, vietovėje, kurioje gyvenu aš, tai gali būti balandžio pabaiga arba gegužės pradžia.

Nežiūrėkite į kaimynus, o tuo labiau į Facebook grupių narius, nekopijuokite jų sėjos įpročių ir elgsenos, nes nors jie ir gyvena Lietuvoje, bet gali gyventi kitame regione nei Jūs arba turėti gerai įrengtą šildomą šiltnamį, arba gali tiesiog patys nežinoti, kaip apskaičiuoti tinkamiausią sėjos laiką (o galbūt jiems patinka rizikuoti arba šildyti savo šiltnamį su žvakėmis…).

Sužinokite, koks dygimo laikas reikalingas būtent Jūsų augalui

Kiekviena augalų rūšis / veislė turi savo dygimo ir auginimo laiką. Dažniausiai šią informaciją galite rasti ant sėklų pakuotės arba konkrečiai augalų rūšiai / veislei skirtose rekomendacijose.

Pavyzdžiui, šiems augalams nuo sėklos daiginimo iki tinkamo daigo išaugimo tam, kad būtų galima juos pernešti į tinkamą vietą reikia (skaičiai yra preliminarūs, nes priklauso nuo veislės):

Paprikos - 70 dienų

Pomidorai - 45-50 dienų

Baklažanai - 50 dienų

Agurkai, moliūgai, arbūzai, melionai - 25 dienos

Kopūstai - 45 dienos

Svogūnai - 50-60 dienų

Žemuogės - 60-70 dienų

Bulvės - 30-40 dienų.

Jei niekur nerandate Jums reikiamo augalo dygimo laiko, kreipkitės į mus ir mes pasistengsime Jums padėti ir patarti.

Apskaičiuokite sėjos datą

Sužinokite, kiek dienų reikia, kad sėklos sudygtų ir dagai būtų tinkami sodinimui į pastovią vietą. Šį dienų skaičių atimkite iš paskutinių šalnų datos. Pavyzdžiui, jei Jūsų regione paskutinės šalnos numatomos gegužės 10 d., o sėkloms sudygti ir daigui išaugti iki tinkamo persodinimui reikia 70 dienų, sėjos data bus vasario pabaiga ir kovo mėn. pirmosios dienos.

Svarbu nepamiršti, kad tai yra bendras požiūris ir kad skirtinguose regionuose ir skirtingoms augalų rūšims / veislėms specifikacijos gali skirtis. Geriausia susipažinti su rekomendacijomis konkrečiam augalui ir atsižvelgti į vietos klimato sąlygas.