Tinklaraščio navigacija

Naujausi įrašai

Tinklaraščio žymės

Fermentuotos pušų spyglių arbatos receptas

13319 Peržiūros
 

Dažnai galvojame, kad didžiąją dalį gamtos teikiamų gėrybių, iš kurių galime pasigaminti arbatą šaltiems rudens ir žiemos vakarams, reikia spėti prisirinkti šiltuoju metų laiku. O iš tiesų, nespėjus to padaryti, neverta liūdėti, nes gamta tuo ir ypatinga - kiekvienas metų laikas turi ką pasiūlyti ir padovanoti žmogui. Viena iš tokių gamtos teikiamų gėrybių - pušų spygliai. Jų rinkimui puikiai tinka žiemos laikas, o prisirinkti jų verta ne tik dėl galimybės pasigaminti kvapnią šildančią arbatą, bet ir dėl vertingų savybių - nuo senų laikų pušų spyglių arbata buvo naudojama organizmo stiprinimui, peršalimo bei kitų susirgimų gydymui.

Kad arbata būtų sodresnė, atsiskleistų stipresniu aromatu ir intensyvesniu bei gardesniu skoniu - gaminkite fermentuotą arbatą.


Fermentuotos pušų spyglių arbatos receptas

 

Jums reikės:

- pušų spyglių (norimo kiekio)


Gaminimas:

- Pušų spyglius vieną kartą perleidžiame per mėsmalę.

- Gautą spyglių masę sudedame į emaliuotą, gilesnį indą ir indą uždengiame vandeniu suvilgyta marle. Jeigu neturite marlės, galite panaudoti virtuvinį rankšluostuką. Prispaudžiame iš viršaus lėkštute (kad marlė arba rankšluostis gultų ir pilnai uždengtų spyglių masę) ir ant jos uždedame ką nors sunkaus (pavyzdžiui, stiklainį su uogiene ar panašiai).

- Mūsų paruoštą indą papildomai galime uždengti rankšluosčiu ir mažiausiai 6-ioms valandoms palikti stovėti šiltai, t. y. fermentuotis. Aš fermentuoju ir rekomenduoju, esant galimybei, fermentuoti ilgiau - galime palikti arbatą fermentuotis iki 48 valandų. Aš asmeniškai arbatą fermentuoju mažiausiai 24 valandas.


Džiovinimas:

- Paruoštą džiovinimui masę išdedame ant maisto džiovyklės padėkliukų, skirtų pastilei, ir paskirstome tolygiai per visą padėkliuką.

- Džioviname apie 4-5 val. 40°C temperatūroje. Norint išsaugoti daugiau maistingųjų medžiagų, galima džiovinti žemesnėje temperatūroje, bet tuomet džiovinimo laikas prailgės.

- Baigus džiovinti, leiskite arbatžolėms atvėsti ir atvėsintas sudėkite į sausus, sandarius indus. Kad arbata ilgiau išsilaikytų kvapni ir išlaikytų visas savo maistines savybes, rekomenduoju saugoti jas vakuuminiuose induose arba stikliniuose induose su vakuuminiais dangteliais.

- Gaminant pušų spyglių arbatą, galima pasitelkti vaizduotę ir sumaišyti ją su kitomis mūsų organizmui naudingomis žolelėmis, pavyzdžiui, čiobreliais ar kitais mėgstamais augalais.

Svarbu: kadangi išdžiovinta arbata bus biri, džiovinti pušų spyglių masės ant padėklų su plyšiais nepavyks - arbata byrės tarp džiovyklės plyšių. Man asmeniškai čia puikiai praverčia mano naudojama maisto džiovyklė Ezidri ir jos papildomi aksesuarai - pastilės padėkliukai, kurie puikiai tinka ne tik gaminant skystus produktus, bet ir itin smulkius ir birius.

Pastaba: nurodytas džiovinimo laikas su maisto džiovykle Ezidri FD1000, jeigu Jūsų maisto džiovyklė yra kito modelio, laikas gali skirtis.

Skanios arbatos!


O ne tik pušų spyglių ir žolelių, bet ir visų kitų maisto produktų džiovinimui rekomenduoju savo paties naudojamą Ezidri maisto džiovyklę, apie kurią galite daugiau sužinoti paspaudę čia: SUSIPAŽINK SU EZIDRI


Daugiau įvairių receptų galite rasti žemiau esančiuose įrašuose.

 
Kategorija: Džiovinimo receptai