Substrato parinkimas

Substrato parinkimas

Dažnai tenka girdėti iš klientų, kad substratuose įsigytuose iš parduotuvių, jie randa kenkėjų ir parsineša užkratų. Tačiau blogiau būna tada, kada kenkėjai ir užkratai pastebimi ne iškarto. Persodinant daigus su tokiais substratais į šiltnamius ar lauką, kartu pernešami ir kenkėjai bei užkratai. Tada jų atsikratyti gali būti daug sunkiau.
Mes Jums patarsime kaip pagerinti įsigytą substratą arba jį pasigaminti patiems ir taip apsisaugoti nuo užkratų bei ligų. Apie tai skaitykite žemiau. 

Kita aktuali problema - netinkamai parinktas substratas. Toks substratas pablogina sėklų sudygimą ir daigų augimą bei vešėjimą. Mes Jums patarsime kaip pasirinkti tinkamą substratą, kuris bus optimaliausias sėklų daiginimui bei daigų augimui.

Substrato parinkimas:

Sėkloms daiginti turi būti parenkamas specialus mišinys. Tačiau tokį mišinį galima pasigaminti ir patiems. Kaip tai padaryti, mes patarsime žemiau. O kol kas apžvelgsime kai kurias sudedamąsias substratų dalis:

Durpės: sodinant sėklas į durpes, susiformuoja ne tokia gausi šaknų sistema, todėl persodinimo metu užtrunka apie 2 savaites, kol šaknys atsigauna ir daigai pradeda augti. Perlaisčius durpes, susidaro pliurza ir sėklai yra sunkiau kvėpuoti, sumažėja oro cirkuliacija, gali atsirasti puvinys. Laiku nepalaisčius durpių substrato, jis išdžiūva ir susidaro kieta plutelė, pro kurią taip pat sunkiau praeina oras bei sunkiau prasimušti sėklai. Tokia situacija dažniausiai susiklosto, jei sėklų užberimui taip pat naudojamos durpės. Kad išvengti šios problemos, profesionalūs augintojai naudoja sėklų užberimui Agroperlitą arba Agrovermikulitą.

Durpės+Biohumusas: patariama maišyti biohumusą su durpėmis/ žemėmis santykiu 1:3. Toks mišinys yra labiau purus ir jame geriau vyksta oro cirkuliacija.

Pjuvenos: pats pigiausias sėklų daiginimo variantas. Bet dėl esančių pjuvenose dulkių, gali susidaryti plona plutelė, kas gali pabloginti sėklų pradygimą bei oro pralaidumą. Pjuvenos taip pat turi mažai maistinių medžiagų. Nors sėkla dygimo pradžioje naudoja savo energiją.

Agroperlitas ir Agrovermikulitas: tinkamiausi sėklų daiginimo terpėje – šių medžiagų naudojimas  Lietuvoje tik populiarėja, nors profesionalus augintojas šias medžiagas naudoja jau seniai. Šios medžiagos sugeria daug drėgmės, nepablogina oro cirkuliacijos. Po šiek tiek atiduoda drėgmę, dėka ko laistyti reikia rečiau. O išdžiūvus nesudaro kietos plutelės. Taip pat ši medžiaga yra sterili ir užkrato atsiradimui yra labai maža galimybė. Naudojant Agroperlitą ar Agrovermikulitą daigai lengviau atidalijami. Be to, po augimo Agroperlite, Agrovermikulite daigai lengvai persodinami ir pradeda greitai augti.

 

Kaip pagerinti iš parduotuvės įsigytą substratą:

Praplėšę iš parduoduvės įsigyto substrato maišą (geriau būtų praplėšti maišą išilgai) apipurškite arba suvilgykite substratą, kad jis būtų drėgnas su mikrobiologiniu preparatu BioEM (skiedimas 1 kamštelis/ 1 litrui vandens). Jei išeina, substrato maišą užriškite arba įdėkite į kitą maišą, kurį būtų galima užrišti. Palikite 1-2 savaitėms. Per tą laiką mikroorganizmai padarys savo darbą t.y. sumažins užkratų ir kenkėjų kiekį, bei praturtins substratą maistingomis medžiagomis, kurios yra būtinos daigelių augimui.

Jei nusprendėte pasigaminti substratą patys, darykite taip:

Atsineškite žemės iš sodo ir sušildykite ją. Galite įmaišyti biohumuso.

Paimkite preparatą BioEM, praskieskite santykiu 1 kamštelis/ 1 litrui vandens.

Su gautu tirpalu sudrėkinkite dirvožemį, kad jis būtų drėgnas. Sudrėkinta žemė turi būti taip, kad ją suspaudus ji neturi subyrėti ir iš jos neturi tekėti vanduo.

Sudėkite viską į maišelį, išspauskite orą ir užriškite. Palikite 2 savaitėms. Per tą laiką mikroorganizmai padarys savo darbą, ženkliai sumažės patogeninių mikrobų kiekis, padaugės humusinių bei maistinių medžiagų,  kurios pavirs į prieinamas augalams formas.

Po dviejų savaičių įšimkite žemę iš maišelio ir sumaišykite su Agroperlitu arba Agrovermikulitu. Žemės 70%, Agroperlito arba Agrovermikulito 30%. Agroperlitas ir Agrovermikulitas įmaišytas į substratą pagerins oro cirkuliaciją ir drėgmės balansą, išpurens substratą, dėka šių veiksnių pagerės sėklos dygimas, o vėliau ir šaknų bei augalo augimas.

 

Substratas paruoštas, galime daiginti.

 

Jei nenorėsite maišyti substrato su Agroperlitu arba Agrovermikulitu, būtinai užberkite sėklas viena iš šių medžiagų ir Jūs tikrai liksite patenkinti.

1Komentarai

  • Avatar
    Petras
    Feb 13, 2017

    Aciu uz patarimus. Praeitais metais pasiteisino.

Rašyti komentarą

Privaloma užpildytvis visus laukus

Vardas:
El.paštas: viešai neskelbiamas
Komentaras:
Įveskite kodą